Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 02-11-2023
Celem chirurgii ortognatycznej jest poprawa jakości życia osób z deformacjami zębowo-szczękowo-twarzowymi. Dzięki wprowadzeniu do stomatologii tomografii komputerowej CBCT możliwe stało się modyfikowanie protokołów diagnostycznych, a także poszerzyły się możliwości obrazowania 3D. To z kolei umożliwiło łatwiejsze i bardziej precyzyjne rozpoznawanie problemów ze zgryzem oraz skrupulatne planowanie zabiegów chirurgicznych, jak i ich monitorowanie oraz korekty dotychczasowych planów, gdy nawet w trakcie operacji zajdzie konieczność zmodyfikowania wcześniej ustalonych założeń.
Dzięki nowoczesnej technologii sam przebieg operacji ortognatycznych wspomagany jest komputerowo. Procedura rozpoczyna się od standardowego badania klinicznego, ale wykorzystuje się tu dostępną technologię cyfrową, eliminując konieczność wykonywania gipsowych modeli. Zespół interdyscyplinarny, który zaangażowany jest w leczenie pacjenta (stomatolog, chirurg, protetyk, ortodonta), planuje zabieg w oparciu o otrzymane metodą skanowania wewnątrzustnego obrazy 3D.
Technologia wspomaga również tworzenie implantów, które zostaną osadzone podczas zabiegów w ciele pacjenta – elementy te wykonywane są techniką druku 3D i z zastosowaniem nowoczesnych biomateriałów.