Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 13-09-2023
Kortykotomia to chirurgiczny zabieg stomatologiczny. Szczególnie dobrze sprawdza się w ortodoncji dorosłych. Prostowanie wad zgryzu w tej grupie pacjentów przebiega bowiem wolniej z powodu zakończonych procesów wzrostowych organizmu i mniejszej elastyczności kości, a to z kolei związane jest ze wzrostem ryzyka uszkodzeń tkanek przyzębia podczas leczenia ortodontycznego.
Kortykotomia polega na nacięciu pionowym blaszki kości zbitej w okolicy korzeni zębów. Procedura wiąże się z naruszeniem ciągłości tkankowej dziąseł i tkanek miękkich przyzębia, jednak umożliwia uruchomienie procesów biologicznych, dzięki którym przemieszczanie i przesuwanie zębów będzie prostsze. I krótsze – z doświadczeń lekarzy i z badań wynika, że leczenie ortodontyczne wspomagane kortykotomią może trwać o prawie 1/3 krócej niż bez tego zabiegu.
Kortykotomię wykorzystuje się do:
-
przesuwania zębów w miejsce luk powstałych wskutek ekstrakcji przeprowadzonych nawet wiele lat wcześniej;
-
leczenia przedprotetycznego oraz podejmowanego przed zabiegiem implantacji.
Zabieg przeprowadzany jest też u pacjentów leczonych aparatami stałymi, u których korzenie zębowe są krótkie bądź podatne na resorpcję oraz u pacjentów z wadami rozwojowymi w obrębie kości przyzębia.