Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Paradontoza – zdradliwa zmora Polaków
  • 11-03-2009
 

 

Paradontoza i próchnica to zmory Polaków. Szczególnie zdradliwe są choroby przyzębia, ponieważ często do pewnego momentu przebiegają bez żadnych dolegliwości ze strony uzębienia i okolicznych tkanek. Dopiero wtedy, gdy dziąsła zaczynają puchnąć, być tkliwe i krwawić, pacjent orientuje się, że jego przyzębie choruje. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u dentysty, który potrafi zdiagnozować chorobę, zanim da ona o sobie znać poważniejszymi konsekwencjami.

Nieleczona paradontoza prowadzi do utraty zębów. Przypomnijmy, że nie jest to choroba osób starszych – dotyka wielu ludzi młodych, a bardzo częsta jest w pokoleniu 40-latków. Chore tkanki przyzębia ulegają destrukcji, przez co zęby tracą podporę i zaczynają się chwiać. To ostatni moment na podjęcie zdecydowanych, szybkich i, bywa, radykalnych działań, by uratować często zdrowe zęby. Początkowe stadia chorób przyzębia są leczone lekami niwelującymi stany zapalne: to płukanki, żele i – przede wszystkim – prawidłowa, systematyczna higiena jamy ustnej oraz usunięcie kamienia nazębnego. Stadia bardziej zaawansowane wymagają interwencji chirurgicznej – oczyszczania kieszonek dziąsłowych i odtwarzania zniszczonej tkanki kostnej.

Kiedy paradontoza jest już tak zaawansowana, że pacjentowi wypadają zęby, wszystkie luki należy jak najszybciej zaprotezować, by ocalić to, co jeszcze zostało z uzębienia i nie dopuścić do rozsunięcia i nieprawidłowego ustawienia poszczególnych zębów. Protezować można klasycznie, czyli z użyciem mostów i koron, albo nowocześnie – o ile pozwala na to stan kości szczęk – przez implantowanie.

 

Leczenie paradontozy i protezowanie są kosztowne i nie należą do zabiegów najprzyjemniejszych. Najtańsza i najprzyjemniejsza jest profilaktyka.

Źródło: „Idziemy”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS