Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 20-02-2023
Jadłospis osoby starszej powinien być układany ściśle pod jej potrzeby. Żywienie seniora musi być bowiem dostosowane do indywidualnych warunków panujących w jego jamie ustnej i uwzględniać odczuwanie przez niego suchości w obszarze oralnym, zaburzenia połykania i osłabienie mięśni.
U osób starszych często notuje się zmniejszenie produkcji śliny bądź zmianę jej jakości. Zjawiska te powodują, że pogarsza się sprawność naturalnego samooczyszczania się tkanek jamy ustnej z resztek pokarmu. Ponieważ senior z niedoborem śliny zaczyna odczuwać też problemy z żuciem, gdyż rozdrabnianie suchej i twardej żywności staje się trudne, dlatego przejście na dietę półpłynną lub płynną wydaje się dobrym rozwiązaniem.
Dieta oparta na papkowatych bądź miękkich i łatwych do pogryzienia pokarmach na pewno jest wygodna – zarówno dla seniora, jak i jego opiekuna – jednak pożywienie takie składa się z cząstek, które szybko przyklejają się do powierzchni zębów i osadzają na długo w przestrzeniach międzyzębowych. Może to przyspieszać rozwój próchnicy oraz sprzyjać powstawaniu, utrzymywaniu się i postępowi chorób zapalnych dziąseł.