Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Antybakteryjny miód Manuka
  • 25-02-2009
 

 


Naukowcy coraz liczniej potwierdzają, że miód Manuka – słodycz wytwarzana przez pszczoły z nektaru kwiatów drzewka herbacianego, to jeden z najwszechstronniej działających produktów spożywczych, który wspomaga leczenie schorzeń wywołanych przez mikroorganizmy. Pszczeli produkt znajduje również zastosowanie w stomatologii. Ze względu na silne bakteriostatyczne i bakteriobójcze właściwości miód Manuka leczy choroby przyzębia i zapalenia śluzówki wnętrza jamy ustnej. Wielu badaczy uważa, że można go stosować również jako środek wspomagający gojenie się ran i leczący nowotwory.

Substancją aktywną w miodzie Manuka jest antybakteryjny methylglyoxal, odkryty przez zespół naukowy kierowany przez prof. Thomasa Henle z Politechniki w Dreźnie.

Methylglyoxal występuje we wszystkich gatunkach miodów, ale jego stężenie w produkcie z krzewu manuka jest ok. tysiąckrotnie większe niżeli w innych miodach i często przekracza wartość 400 mg/kg miodu. Stężenie methylglyoxalu powyżej 400 mg/kg zabija bakterie.

 

Miody Manuka różnią się zawartością substancji aktywnej – od stężeń stymulujących pracę układu odpornościowego i hamujących rozmnażanie drobnoustrojów, po takie, które powodują natychmiastową śmierć bakterii – tak wysokich stężeń methylglyoxalu nie znaleziono do tej pory w żadnym innym produkcie żywnościowym. Na podstawie wyników już przeprowadzonych badań można mniemać, że miody Manuka zostaną zaliczone do tzw. żywności leczniczej. Jeśli tak się stanie, jest nadzieja na to, iż w przyszłości stomatolog, oprócz standardowego leczenia, będzie zalecał 3x dziennie łyżeczkę miodu z nektaru kwiatów drzewka herbacianego.

Źródło: „Dziennik Polski”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS