Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 14-06-2021
Z uwagi na wzrost częstości występowania, uciążliwość i potencjalne zagrożenie dla życia, zakażenia i nadkażenia grzybicze są obecnie przedmiotem bardzo intensywnych badań naukowych – także w odniesieniu do obszaru jamy ustnej. Jedno z takich badań zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w 2020 roku. Celem pracy było wykazanie zależności pomiędzy stosowaniem antybiotyków a składem mikroflory grzybiczej jamy ustnej człowieka.
Okazało się, że antybiotykoterapia nie wpływała na skład gatunkowy grzybów zasiedlających jamę ustną, ale leki doprowadziły do znacznego zwiększenia liczebności drożdżaków z gatunku Candida albicans – najczęstszej przyczyny zakażeń grzybiczych u człowieka.
Profilaktyka zakażeń grzybiczych jest bardzo istotna. Może opierać się na stosowaniu specjalnych leków prewencyjnych, ale podstawą pozostaje dieta z ograniczeniem węglowodanów i produktów żywnościowych o wysokim indeksie glikemicznym i wysoko przetworzonych. Istotne jest także spożywanie fermentowanych produktów mlecznych, ponieważ zawierają one drobnoustroje korzystne dla prawidłowej równowagi mikrobiologicznej organizmu. Należy również spożywać dużo jarzyn i owoców, ponieważ zawarty w nich błonnik stanowi naturalny prebiotyk dla probiotycznych mikroorganizmów.