Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 10-05-2021
Kamień nazębny, który pojawia się na szkliwie, szczególnie w obszarze, gdzie korona zębów graniczy z linią dziąseł, jest warstwą zmineralizowanej płytki nazębnej. Początkowo gromadzące się w tych obszarach bakterie i resztki organiczne tworzą miękki, lekki, bezbarwny film, który można łatwo usunąć dzięki szczotkowaniu i nitkowaniu zębów. W ciągu kilkudziesięciu godzin następuje twardnienie nalotu i jego mineralizacja. Zmineralizowanej warstwy nie da się już, niestety, usunąć szczoteczką.
Nie należy próbować usunąć kamienia nazębnego domowymi sposobami, na przykład wykorzystując do tego metalowe łyżki, noże, dłuta czy inne twarde akcesoria, lub próbując rozpuścić kamień kwasem albo zasadą. W każdym przypadku próby usunięcia kamienia nazębnego metodami domowymi zakończą się identycznie: uszkodzeniem szkliwa; może też dojść do zranienia dziąseł.
Kamień nazębny zawsze usuwamy w gabinecie dentystycznym bądź u higienistki stomatologicznej.
Warto przypomnieć, że usuwania kamienia nazębnego higienistka stomatologiczna uczy się bardzo długo – przez minimum 2 lata. To wystarczający czas, aby zdobyć wiedzę, jak profesjonalnie i bezpiecznie używać skalerów bądź innych urządzeń umożliwiających likwidację zmineralizowanego, twardego nalotu z zębów.