Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 05-05-2021
Suchy zębodół jest jednym z najbardziej bolesnych powikłań, jakie pojawiają się po zabiegu ekstrakcji zęba. Pojawia się, kiedy usunięty zostaje skrzep krwi wytworzony w miejscu ekstrakcji. Skrzep ten stanowi naturalny opatrunek chroniący ranę po usunięciu zęba. Jego zniszczenie powoduje, że znajdujące się dotychczas pod skrzepem kość i nerwy pozbawione są naturalnej ochrony i reagują bólem oraz stanem zapalnym.
Najczęściej suchy zębodół pojawia się 2-3 dni po wykonaniu ekstrakcji zęba. Rozpoznaje się go po promieniującym, nasilającym się bólu. Mogą pojawić się zaburzenia smaku, a na ściankach zębodołu zacznie osadzać się szary nalot. Z jamy ustnej może wydostawać się nieprzyjemny zapach, a także widoczna może stać się kość.
W przypadku pojawienia się suchego zębodołu należy niezwłocznie udać się do stomatologa, gdyż konieczne będzie oczyszczenie rany po zębie, a także zaaplikowanie specjalnego opatrunku, który zawiera zarówno środki przeciwbólowe, jak i przeciwzapalne. Leczenie suchego zębodołu trwa przeważnie 7–10 dni.