Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 09-04-2021
Nawet jeśli ktoś ma genetycznie wydrukowane posiadanie białych zębów, istnieją czynniki, które w trakcie życia mogą doprowadzić do przebarwień zębów. Poza powierzchownymi przebarwieniami zębów mogą pojawić się zmiany koloru szkliwa spowodowane przez czynniki pochodzenia wewnętrznego. Zaliczamy do nich choroby ogólne, wady rozwojowe zębów, działanie niektórych leków lub toksyn, zmiany strukturalne zęba, które pojawiają się w wyniku starzenia się organizmu, a także patologie miazgi.
Przebarwienia zębów powodowane przez czynniki wewnętrzne mogą być trudne do usunięcia, lecz mimo to wybielanie zębów w takich przypadkach jest możliwe. Warto pamiętać, że środki do wybielania zębów nie działają tylko powierzchniowo – mogą również przemieszczać się w głąb zęba, korzystając z mechanizmu przepływu poprzez kanaliki zębinowe, fizycznego przemieszczania mas bądź dyfuzji. Należy jednak wziąć pod uwagę, że im głębiej zlokalizowane jest przebarwienie spowodowane czynnikiem wewnętrznym, tym mniejsza ilość środka wybielającego tam się przedostanie i tym mniej skuteczna może okazać się próba likwidacji takiego przebarwienia.
Jeśli tradycyjne wybielanie zębów nie pomoże, na szkliwo można nałożyć licówki albo pokryć zęby koronami pełnoceramicznymi.