Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 27-01-2021
Kiedy pacjent zgłasza się do dentysty i informuje o przykrych objawach przypominających pieczenie w śluzówce jamy ustnej, natomiast stomatolog nie stwierdza żadnych patologii w obrębie tej miękkiej tkanki, najprawdopodobniej przyczyną przykrych objawów jest zespół pieczenia jamy ustnej. Nieprzyjemne odczucia mogą przypominać mrowienie, swędzenie, drętwienie, pieczenie bądź dolegliwości kojarzone z oparzeniem.
Najczęściej pieczenie jamy ustnej dotyczy błony śluzowej języka – głównie jego przedniej części, ale również zespół ten może objawiać się na śluzówce jamy ustnej ogólnie bądź na śluzowce podniebienia twardego i miękkiego, w dnie jamy ustnej, w przedsionku jamy ustnej oraz śluzówce warg.
Co ciekawe, nie u wszystkich pieczenie jamy ustnej występuje codziennie – co dziesiąty pacjent wskazuje, że przykre objawy ujawniają się okresowo. Najczęściej jednak zespół ten dokucza każdego dnia – u niektórych pieczenie utrzymuje się przez cały dzień, a u innych jedynie po przebudzeniu bądź przed zaśnięciem. Osoby, u których uczucie pieczenia jamy ustnej utrzymuje się przez cały dzień, podkreślają, że bezpośrednio po przebudzeniu nie odczuwają tych symptomów. Pojawiają się one jednak w ciągu dnia i mogą ulegać nasileniu w godzinach wieczornych.