Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 21-12-2020
Znieczulenie miejscowe ma na celu zniwelować ból w pewnym obszarze ciała przy zachowaniu pełnej świadomości pacjenta. Choć jest to metoda bardzo wygodna, jednak po jej zastosowaniu mogą pojawić się pewne powikłania.
-
W jamie ustnej może pojawić się krwiak w miejscu nakłucia. Jest to spowodowane rozerwaniem ścian naczyń krwionośnych przez igłę. Zmiana ta znika samoistnie po kilku dniach.
-
Ból, który pojawia się w miejscu podania znieczulenia po ustąpieniu działania środka. Przyczyn może być kilka: zbyt szybkie wtłaczanie płynu znieczulającego pod ciśnieniem, za niska temperatura środka znieczulającego bądź zbyt mocne oziębienie znieczulanego miejsca. Nie należy się tym przejmować, gdyż ból wycisza się po paru godzinach.
-
Porażenie nerwów ruchowych lub nerwów czuciowych. O ile pierwsza przypadłość ustępuje po paru dniach, to porażenie nerwu czuciowego może goić się dłużej.
-
Środek znieczulający nie jest obojętny dla organizmu i może powodować powikłania ogólnoustrojowe. Dlatego zawsze należy poinformować lekarza o ewentualnych alergiach, chorobach oraz przyjmowanych lekach.