Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 02-10-2020
Okres między 40. a 50. rokiem życia to czas, kiedy kobiety są bardziej narażone na infekcje dziąseł. Wpływa na to obniżenie stężenia estrogenów w organizmie. Hormony te syntezowane są w jajnikach, a ich najwyższe stężenie notuje się w fazie pęcherzykowej aż do momentu owulacji. W okresie menopauzy czynność wydzielnicza jajników zanika, czego wynikiem jest niedobór estrogenów.
Estrogeny odpowiedzialne są za prawidłową regulację gospodarki wapniowej – wpływają na odkładanie się wapnia w tkance kostnej (w tym – w tkankach mineralnych zęba). Ponadto obniżenie stężenia tych hormonów w organizmie sprawia, że dziąsła stają się znacznie bardziej wrażliwe i podatne na rozwój stanów zapalnych.
Jednym z pierwszych objawów mogących sugerować rozwój stanu chorobowego dziąseł jest tkliwość, notowana najczęściej podczas szczotkowania. Dodatkowo mogą wystąpić zaczerwienienia, opuchlizna, krwawienia. Objawów tych nie należy ignorować, gdyż nieleczone choroby dziąseł mogą objąć całe przyzębie i prowadzić do utraty zębów.