Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 07-09-2020
Odontodysplazja jest stosunkowo rzadką anomalią, dotykającą obie płcie z jednakową częstotliwością. Polega na zlokalizowanym zatrzymaniu rozwoju zęba. Występuje w uzębieniu mlecznym oraz stałym, najczęściej w szczęce, dotykając kilka zębów, głównie przednich. Zaburzeniami objęte są szkliwo, zębina i miazga. Do charakterystycznych objawów odontodysplazji zaliczamy nieregularny kształt korony oraz zmienioną barwę zęba – od żółtej po brązową – wraz z nierówną, miękką powierzchnią szkliwa.
W zdjęciu rtg można zaobserwować bardzo cienkie warstwy szkliwa i zębiny, nieróżniące się zbytnio od siebie. Dodatkowo widoczne są korzenie o szerokich wierzchołkach oraz powiększone komory zębów.
Interesujący jest fakt, że ze względu na cienkie warstwy szkliwa i zębiny oraz duże komory zębów, na zdjęciu rtg zęby chorego wyglądają jak widma. Stąd wzięła się angielska nazwa tej choroby – ghost-like teeth.
Leczenie bywa uciążliwe, szczególnie w zaawansowanych przypadkach. Dlatego u pacjentów ze stwierdzoną odontodysplazją zęby powinny zostać usunięte, a luki – uzupełnione protetyczne.