Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Abrazja zęba na własne życzenie
  • 01-09-2020
 

 

 

 

 

 

Abrazja jest to zużycie substancji lub struktury w następstwie procesu mechanicznego. W stomatologii termin ten oznacza patologiczne starcie tkanek zęba przez wielokrotnie powielane ruchy, czasem nie należą one do standardu zachowań. Zdarza się, że abrazja ma charakter zawodowy i jest następstwem nawyków powstających np. w miejscu pracy. Do tego typu ubytków abrazyjnych może doprowadzić nawyk trzymania gwoździ między zębami przez pracowników budowlanych czy dogryzanie nitki przez krawcowe.

W zależności od przyczyny zmiany abrazyjne mogą występować na powierzchni gładkiej lub przyszyjkowej zęba. Zdarza się również, że wykazują charakter rozlany.

Głównym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu abrazji zębowej są nadmierne zabiegi higieniczne. Najczęściej jest to zbyt mocne i częste szczotkowanie. Jednak powodów jest znacznie więcej, bo abrazji może też sprzyjać nawet nadużywanie wykałaczek.

 

Aby uniknąć patologicznego, abrazyjnego starcia zębów, należy brać pod uwagę: technikę, czas szczotkowania czy miejsce w łuku zębowym, od którego zaczyna się ten zabieg. Ważny jest też rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest szczoteczka (zbyt twarde włosie sprzyja utracie tkanek na powierzchni zęba), oraz wzór pęczków na główce szczoteczki, giętkość, długość jej uchwytu, pH i ilość zużytej pasty.

Należy również ograniczyć nadużywanie dodatkowych przyrządów do oczyszczania powierzchni międzyzębowej, takich jak: wykałaczki, szczoteczki międzyzębowe, szczególnie stosowane łącznie z pastą o wysokim współczynniku ścieralności.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS