Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 11-12-2008
„Niedawno zauważyłem u siebie znaczne obniżenie dziąseł. Mam 50 lat i wiem, że to w sumie normalne w takim wieku. Martwię się jednak, że może to oznaczać u mnie początki paradontozy, zwłaszcza że cierpiał na nią mój ojciec i brat”- z takim problemem czytelnik zwrócił się do eksperta dyżurującego w redakcji „Polska Gazeta Wrocławska”.
Tego typu dolegliwości rzeczywiście dotykają osoby starsze. Niekoniecznie jednak muszą oznaczać paradontozę. W obrębie przyzębia może toczyć się wiele schorzeń i właściwą diagnozę postawi każdy stomatolog, który w razie potrzeby kieruje pacjenta do periodontologa. Periodontolog specjalizuje się w leczeniu paradontopatii.
Paradontoza i inne chorzenia tkanek przyzębia określane są mianem paradontopatii. Manifestują się obniżeniem linii dziąseł, obnażeniem szyjek zębowych i cementu korzeniowego. Zmiany te powstają na skutek procesów zapalnych doprowadzających do zaniku kości wyrostka zębodołowego. Proces chorobowy rzadko kiedy objawia się dokuczliwym bólem; raczej powoduje dyskomfort i nadwrażliwość zębów oraz tkliwość okolicznych tkanek. Dlatego pierwsze objawy bywają lekceważone. Jednak nawet niewinnie wyglądające stany zapalne dziąseł mogą doprowadzić do powstania niekorzystnych i trudno odwracalnych zmian w strukturze tkanek przyzębia.
Na powstawanie niekorzystnych zmian w obrębie przyzębia wpływają:
-
złogi i kamień nazębny
-
niewłaściwa lub zaniedbywana higiena jamy ustnej
-
braki w uzębieniu
-
wady zgryzu
-
czynniki genetyczne
-
prawidłowość dopasowania i wykonania protez.
Paradontopatie trzeba leczyć – inaczej doprowadzają do utraty zębów.
Źródło: „Polska Gazeta Wrocławska”