Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 08-06-2020
Ciąża bądź okres karmienia piersią nie zwalniają z troski o uzębienie. Leczenie zębów w tych okresach, włącznie z leczeniem kanałowym, jest możliwe – oczywiście pod pewnymi warunkami, które zapewniają bezpieczeństwo zarówno kobiecie, jak i płodowi.
Wbrew popularnym poglądom, w leczeniu endodontycznym można stosować znieczulenie miejscowe – z wykorzystaniem leków z kategorii A i B, a więc uznawanych za bezpieczne także dla kobiet w ciąży. Naukowcy uważają, że bezpieczny okres z zastosowaniem znieczulenia miejscowego to czas między 13. a 21. tygodniem ciąży, a więc okres w drugim trymestrze.
U kobiet w ciąży dentysta może także stosować podtlenek azotu – czas sedacji nie powinien przekraczać 30 minut. Podtlenku azotu nie stosuje się w pierwszym trymestrze ciąży.
Pierwszy trymestr ciąży nie wyklucza jednak przeprowadzenia leczenia kanałowego – jeżeli zachodzi konieczność przeprowadzenia leczenia endodontycznego w tym czasie, niepodjęcie takiego działania medycznego byłoby błędem. Zawsze jednak decyzję podejmuje dentysta.