Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 07-11-2008
Warzywa dostarczają wielu składników mineralnych i witamin. Dzięki nim nasza dieta jest urozmaicona i pełnowartościowa. Warzywa powinny znaleźć się w codziennym menu co najmniej trzy razy; najlepiej w postaci surowej. Szkopuł w tym, że wielu z nas zdecydowanie woli owoce. Spożywanie warzyw przynosi jednak więcej korzyści: chrupanie jędrnych marchewek czy kalarepy to świetny sposób na gimnastykę aparatu żującego i naturalny masaż dziąseł. Podczas gryzienia polepsza się ukrwienie tkanek przyzębia, zęby ulegają naturalnemu oczyszczeniu z nalotów, a cały narząd żucia działa sprawniej. Zjadanie twardych warzyw zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego, zapewnia prawidłowy zgryz i zdrowe zęby.
Jędrne warzywa powinny być szczególnie często podawane dzieciom – urozmaicą dietę opartą na papkach i miękkich pokarmach oraz zmuszą narząd żucia do pracy.
Na przeszkodzie w spożywaniu surowych warzyw nie stoi brak zębów. Osoby bezzębne albo posiadające nieliczne zęby mogą pić soki warzywne lub zjadać bardzo drobno pokrojone lub potarte surówki. Forma nieco inna, a korzyść dietetyczna taka sama.
Pomimo tego, że twarde warzywa w czasie chrupania oczyszczają zęby i dziąsła, nie wolno zapominać o tradycyjnej higienie jamy ustnej: szczotkowaniu z użyciem dobrej pasty z fluorem. Szczególnie ważne jest to przed snem – warzywa też zawierają cukry, które są pożywką dla bakterii próchnicy.
Źródło: „Express ilustrowany”