Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Taurodontyzm – co to takiego?
  • 04-07-2019
 

 

 

 

Terminem taurodontyzm określa się anomalię, której wynikiem są zęby jak u konia lub byka. Jako pierwszy posłużył się nim Arthur Keith w 1913 roku.

Schorzenie to jest wynikiem nieprawidłowo przesuniętego rozwidlenia korzeni zębowych w kierunku ich wierzchołków, przez co korpus korony ulega wydłużeniu i nie zwęża się w okolicy szyjki zęba.

 

Wśród przyczyn powstawania tego zaburzenia wyróżnia się zaburzenia rozwojowe. Obserwuje się nieprawidłową proliferację nabłonka pochewki Hertwiga we wczesnym stadium tworzenia korzenia. Widać to głównie u osób zespołem Klinefeltera, zespołem Downa lub u osób z rozszczepem wargi i podniebienia. Zaburzenie to notuje się u 19,4-55 proc. przypadków osób z tymi schorzeniami. U osób zdrowych natomiast występuje znacznie rzadziej i w głównej mierze zależy od różnic rasowych.

Według najnowszych badań taurodontyzm może być dziedziczny, a u dzieci z rozszczepem wargi, wyrostka zębodołowego i podniebienia znacznie częściej dotyczy on trzonowych zębów stałych niż mlecznych. Wyróżnia się trzy stopnie nasilenia wady: hipotaurodontyzm, mezotaurodontyzm i hipertaurodontyzm.

 

Nieprawidłowości wykrywa się najczęściej za pomocą zdjęć rtg uzębienia. Podczas leczenia ortodontycznego zęby taurdontyczne mogą wykazywać nadmierną resorpcję korzeni.

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS