Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 18-06-2019
Komórki macierzyste to przyszłość stomatologii regeneracyjnej. Naukowcom w 2018 r. udało się na ich bazie wyhodować prowizoryczne “pąki zębowe”, które mogą mieć właściwości naturalnych zębów. Komórki macierzyste wykorzystane w tym eksperymencie zostały pobrane z miazgi zębowej znajdującej się zębach mądrości lub mlecznych.
Niestety, wraz z wiekiem ilość komórek macierzystych w tych tkankach maleje, dlatego od zainteresowanych wyhodowaniem własnych zębów powinno się w przyszłości pobrać materiał jak najszybciej oraz zamrozić w ciekłym azocie. Tak przygotowane próbki można będzie przechowywać nawet do 25 lat.
To tylko jedno z zastosowań komórek macierzystych. Odpowiednie ich użycie prowadziłoby bowiem nie tylko do wyhodowania całego zęba, ale i do jego częściowej odbudowy, stając się ratunkiem przed leczeniem kanałowym, a nawet przed utratą zęba. Obecnie prowadzone są już badania nad naturalnymi metodami leczenia zębów z wykorzystaniem komórek macierzystych. W 2016 r. naukowcy z University of Nottingham oraz Wyss Institute at Harvard University opracowali specjalistyczne światłoutwardzalne biomateriały, działające podobnie do wypełnienia stomatologicznego. Po kontakcie z miazgą stymulowały one komórki macierzyste do regeneracji uszkodzonej próchnicą miazgi oraz zębiny.