Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 21-05-2019
W świetle prawa obowiązkiem lekarza jest poinformować pacjenta o wszystkich możliwych opcjach leczenia, także tych nierefundowanych. Tyle w teorii. W praktyce okazuje się, że zapis ten bywa martwy, gdyż w wielu przypadkach lekarze nie informują pacjentów o wszystkich możliwościach leczenia, a prawie nigdy nie wspominają o możliwości wzięcia udziału w badaniu klinicznym. Tymczasem ta ostatnia opcja może być jedynym ratunkiem dla pacjenta, na którego chorobę nie ma na razie lekarstwa bądź jest ono w fazie badań klinicznych. Najczęściej taka sytuacja dotyka pacjentów chorujących na nowotwór.
Pacjencie, pamiętaj:
-
Masz prawo pytać lekarza o możliwe opcje leczenia, a lekarz ma obowiązek cię o nich poinformować i zrobić to językiem zrozumiałym dla ciebie.
-
W sytuacji, kiedy lekarz nie poinformuje o możliwościach leczenia dostępnych także poza refundacją bądź ośrodkiem, w którym pracuje, możliwe jest dochodzenie zadośćuczynienia z tytułu niewywiązania się lekarza z jego obowiązku względem pacjenta. Zadośćuczynienia można dochodzić niezależnie od tego, czy pacjent poniósł szkodę bądź nie.
Kwestie prawne dotyczące obowiązków lekarza i lekarza dentysty w zakresie udzielenia informacji pacjentowi o dostępnych metodach diagnostycznych i leczniczych regulowane są ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty.