Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 08-03-2019
Witaminy są niezbędne dla zdrowia przyzębia. Ich niedobory mogą powodować nie tylko szkorbut i problemy z kośćmi szczęk, ale negatywnie odbijają się także na zdrowiu śluzówki jamy ustnej.
-
Witamina A – ten rozpuszczalny w tłuszczach składnik odgrywa istotną rolę w utrzymaniu integralności komórek nabłonkowych. Ma także duży potencjał antyoksydacyjny i jest stosowany jako wspomaganie w leczeniu chorób przyzębia.
-
Witaminy B – pełnią ważną rolę w metabolizmie komórek, ich naprawie i proliferacji (czyli mnożeniu się). Niedobór witaminy B12 oprócz niedokrwistości może powodować krwawienia z dziąseł. Im jest jej mniej, tym silniejsze zapalenie przyzębia. Niedobór witaminy B 9 – obserwowany szczególnie u palaczy – może prowadzić do zapalenia ozębnej. Kompleks witamin B wspomaga gojenie się tkanek miękkich przyzębia zniszczonych procesem chorobowym.
-
Witamina C – niezbędna do syntezy kolagenu, podstawowego białka tworzącego miękkie tkanki przyzębia. Uszczelnia naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega krwawieniu z dziąseł. Ma duży potencjał antyoksydacyjny. Jej niedobór powoduje szkorbut.
-
Witamina D – to jednocześnie hormon wzmacniający wchłanianie minerałów i osteointegrację implantów z tkankami przyzębia. Jej niedobór prowadzi do zapalenia przyzębia i opóźnienia procesów gojenia się rany po zabiegach. U osób starszych niedobory tej witaminy są silnie związane z postępującym stanem zapalnym przyzębia.
-
Witamina K – potrzebna do syntezy białek niezbędnych w procesie krzepnięcia krwi oraz koniecznych do prawidłowego metabolizmu kości. Naturalnie wytwarzana jest w jelicie, jednak zaburzenia składu mikroflory jelitowej odbijają się negatywnie na endogennej produkcji tej witaminy. Jej niedobór może powodować krwawienia z dziąseł.