Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Pomijane koszty leczenia nowotworu jamy ustnej
  • 11-01-2019
 

 

 

 

Niska świadomość społeczna na temat zagrożenia, jakie nowotwór jamy ustnej niesie dla zdrowia i życia, powoduje, że schorzenie to jest wykrywane najczęściej w późnym stadium rozwoju, co nie tylko pogarsza rokowania, ale także drastycznie podnosi koszty leczenia i rehabilitacji – w tym koszty działań odtwórczych dla tkanek jamy ustnej, które należało usunąć podczas inwazyjnego leczenia.

Niepokojące jest, że nowotwór jamy ustnej to schorzenie, które pojawia się coraz częściej, a dynamika jego rozwoju jest porażająca, gdyż w ciągu jednego pokolenia wzrosła aż o 135 proc. Zatem osób, które przeżyją i będą zmagać się z rekonwalescencją i rehabilitacją po leczeniu onkologicznym w obszarze jamy ustnej, będzie przybywać. Państwowe koszyki świadczeń stomatologicznych nie zapewniają pełnej gamy zabiegów i procedur, które pomogłyby osobom po terapii raka jamy ustnej w powrocie do normalnego funkcjonowania. Prywatna opieka stomatologiczna z kolei oferuje wszystko, jednak koszty tego typu działań przerastają możliwości większości chorych. Z tego powodu działająca w Wielkiej Brytanii Oral Health Foundation zaapelowała o bezpłatną opiekę stomatologiczną nad pacjentami cierpiącymi na raka jamy ustnej. Organizacja oszacowała, że w ciągu pięciu lat przeciętny koszt leczenia stomatologicznego dla osoby cierpiącej na raka jamy ustnej to około 1500 funtów brytyjskich – to ponad 5 razy więcej niż wynosi średnia krajowa.

Dr Chet Trivedy, członek zarządu Fundacji podkreśla, że chorzy, którym udało się zwycięsko wyjść ze starcia z nowotworem jamy ustnej, oprócz przytłaczającego emocjonalnego i psychologicznego wpływu, jakie schorzenie wywarło na ich życie, muszą zmagać się również z wielkimi problemami dotyczącymi higieny oraz przewlekłym bólem zębów, utratą zębów, suchością w jamie ustnej i wieloma innymi nieprawidłowościami biologicznymi. Zauważa też, że finansowy wpływ raka jamy ustnej jest często pomijany w różnego rodzaju programach i kampaniach. Z tego powodu Oral Health Foundation wezwała brytyjski resort zdrowia do zajęcia się tą sprawą.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS