Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-12-2018
Szkliwo jest tkanką mineralną – najtwardszą w organizmie (wagowo zawiera około 96 proc. substancji mineralnych). Pomimo twardości jest podatne na demineralizację, czyli odwapnienie. Najbardziej narażone na ten proces są świeżo wyrośnięte zęby, gdyż zawartość składników mineralnych w szkliwie jest jeszcze stosunkowo niska. To dlatego właśnie próchnica szybciej atakuje zęby dzieci i młodzieży niż osób dorosłych. Na szczęście młode, niedojrzałe zęby można lepiej remineralizować w porównaniu do zębów osób dorosłych. Remineralizacji szkliwa sprzyjają:
-
prawidłowa higiena jamy ustnej;
-
skład śliny bogatej w jony wapniowe, fosforanowe i fluoru.
Początkowa demineralizacja jest pierwszym etapem próchnicy. Objawia się jako biała plama, która obejmuje wyłącznie warstwy szkliwa. Szkliwo staje się mniej przezierne, przebarwione w kierunku kredowo białym i matowe. Z jego podpowierzchniowej warstwy wypłukiwane są składniki mineralne. Początkowo powierzchnia jest gładka, ale z czasem staje się szorstka i chropowata, a w miarę postępu procesu mogą powstawać zmiany o różnym kształcie i wielkości.
Demineralizacja na tym etapie jest odwracalna. Należy zastosować:
-
profilaktykę profesjonalną w gabinecie stomatologicznym, która obejmie aplikację preparatów fluorkowych;
-
profilaktykę w warunkach domowych – należy stosować związki fluoru do użytku samodzielnego w postaci pasty, żelu, płynu. Powinno się je stosować zgodnie z zaleceniami producenta.
Dentysta może także wdrożyć infiltrację płytką lub głęboką, która polega na zaaplikowaniu do objętego demineralizacją zęba bardzo płynnej żywicy, która blokuje dostęp kwasów próchnicotwórczych do zdrowych tkanek.