Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 19-10-2018
Według europejskich standardów lakowaniu powinny być poddane wszystkie zęby – zarówno mleczne, jak i stałe, które mają zagłębienia anatomiczne na powierzchniach zgryzowych i przez to są bardziej podatne na próchnicę.
Ponieważ zęby mleczne są szczególnie podatne na próchnicę, dlatego lakowanie zalecane jest przez ekspertów nie tylko u dzieci z grupy o bardzo wysokim poziomie ryzyka wystąpienia próchnicy, ale również u dzieci z niskim stopniem ryzyka, ale na zębach, których bruzdy tworzą mocne zagłębienia.
Według European Health Association of Paediatric Dentistry uszczelnienie szkliwa poprzez lakowanie powinno się wykonać jak najszybciej – bezpośrednio po wyrżnięciu zęba: aby jak najskuteczniej zabezpieczyć miękkie szkliwo przed wpływem kwasów bakteryjnych.
Amerykańscy eksperci w zakresie prewencji stomatologicznej mają inne poglądy niż ich europejscy koledzy, gdyż zalecają, aby uszczelniacz aplikowany był nie w zależności od wieku pacjenta czy czasu, jaki upłynął od momentu wyrżnięcia się zęba, lecz od wysokości ryzyka wystąpienia próchnicy u danego pacjenta. Amerykanie uważają także, że uszczelniacze powinny być nakładane nie tylko na zęby o wysokim stopniu ryzyka wystąpienia próchnicy, ale także na zęby, w których już stwierdzono próchnicę początkową w bruzdach.
Z szacunków badaczy zza oceanu wynika, że skuteczność uszczelniaczy nakładanych na fizjologiczne zagłębienia powierzchni zgryzowych zębów trzonowych jest wysoka i wynosi 86% po jednym roku od aplikacji, a 58,6% po 4 latach.