Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 05-07-2018
Osoby starsze w Polsce częściej niż seniorzy w innych krajach nie mają zębów. Na tle europejskich sąsiadów pod względem posiadania uzębienia przez seniorów wypadamy źle, a najgorsze statystyki notowane są w grupie 65-74-latków. Tu aż ok. 30 proc. seniorów nie ma zębów. Wrocław pod względem liczby seniorów posiadających zachowane naturalne uzębienie wypada najlepiej w skali kraju. Tu brak zębów notuje się u ok. 14 proc. osób starszych.
Przyczyn częstego bezzębia u seniorów w Polsce jest kilka:
-
brak opieki stomatologicznej bezpośrednio po wojnie, czyli w czasie, kiedy współcześni seniorzy przychodzili na świat;
-
sytuacja finansowa obecnych seniorów – czynnik ekonomiczny jest ściśle powiązany z brakiem zębów;
-
filozofia leczenia – w połowie XX wieku dominował trend zalecający usunięcie zębów chorych. Obecnie walczy się o pozostawienie każdego zęba w szczękach.
Naprzeciw tym smutnym wynikom warto jednak postawić wiadomość pozytywną: liczba zębów z próchnicą u dzieci w wieku ok. 12 lat w województwie dolnośląskim oscyluje wokół 2 procent. To już wynik średnioeuropejski i zdecydowanie lepszy niż w innych regionach Polski.
- To przede wszystkim zasługa rodziców, lakowania bruzd zębowych, a także propagowania zdrowego trybu życia, który wiąże się ze zdrowym odżywianiem. Bo, niestety, otyłość też jest czynnikiem ryzyka rozwoju próchnicy – wyjaśnia prof. Tomasz Konopka z Katedry i Zakładu Periodontologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dodaje też, że obecnie osoby w wieku 35-44 lata zdecydowanie bardziej dbają o zęby niż jeszcze dekadę wcześniej i inwestują w piękny uśmiech.
Źródło: „Polska Gazeta Wrocławska”