Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Astma źle wpływa na zęby
  • 15-05-2018
 

 

 

 

Astmatycy muszą bardzo uważać na swoje zęby – szybciej atakuje je próchnica. Powodem są zażywane leki. Działają przeciwzapalnie, a ponieważ zawierają kortykosteroidy, negatywnie wpływają na mikrobiom jamy ustnej. Ponadto niekorzystnie obniżają pH, co przyczynia się do erozji szkliwa – bardziej negatywny wpływ mają leki sproszkowane niż w postaci aerozolu, gdyż silniej obniżają pH. Największym zagrożeniem jest wywoływana przez leki grzybica. Konkretnie kandydoza (drożdżyca). Informacja o tym zagrożeniu jest wprawdzie zamieszczona na ulotce informacyjnej leków – jako jeden ze skutków ubocznych – ale nie każdy chory ulotki czyta, a jeśli już czyta, to nie zawsze stosuje się do zaleceń, które mają zminimalizować ryzyko pojawienia się zakażenia grzybiczego.

Kandydoza atakuje śluzówkę jamy ustnej, język oraz tkanki krtani. Poznać ją można po białym nalocie, jaki tworzy na błonie śluzowej i języku, nadżerkach i zajadach w kącikach ust. Bywa, że objawem dodatkowym jest chrypka. Kandydozę trzeba bezwzględnie leczyć – bo może zaatakować cały organizm, a u osób o silnie osłabionej odporności może doprowadzić do poważnych zapaści zdrowotnych.

W leczeniu drożdżycy stosowane są leki przeciwgrzybicze aplikowane miejscowo lub ogólnie, ale nie od razu muszą być zastosowane. Najpierw warto wypróbować miejscowo działające płukanki do jamy ustnej oparte na odkażającej chlorheksydynie (płukanki tej nie stosujemy ciągle, lecz przez określony przez producenta czas). Absolutnie koniecznym warunkiem sukcesu w leczeniu kandydozy jest zmiana diety i wyeliminowanie cukru oraz silne ograniczenie węglowodanów (szczególnie prostych) – drożdżaki lubią słodką dietę. Wskazane jest wprowadzenie dużej ilości jogurtów naturalnych, kiszonek, warzyw. Z owocami warto być ostrożnym – bo zawierają dużo prostych cukrów. Nie wolno stosować alkoholu ani palić papierosów.

Po każdym zastosowaniu leku przeciwastmatycznego należy jamę ustną przepłukać wodą – aby ze śluzówki usunąć resztki leku. Wskazane jest też żucie bezcukrowej gumy z ksylitolem. Na pobudzenie czynności ślinianek i w celu nawilżenia śluzówki jamy ustnej przydatne okażą się preparaty specjalistyczne, o które warto zapytać swojego dentystę.

 

Leki stosowane do łagodzenia objawów astmy przyjmowane są nawet kilka razy dziennie. Ich wpływ na zdrowie jamy ustnej przeanalizowano w kilku niezależnych badaniach prowadzonych na różnych kontynentach. Wnioski za każdym razem były te same: astmatycy mają więcej problemów z dziąsłami, śluzówką jamy ustnej i z próchnicą. To oznacza, że każdy astmatyk, niezależnie od tego, jak często miewa ataki choroby oraz jakich leków używa, powinien pieczołowicie dbać o higienę jamy ustnej.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS