Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 10-04-2018
Piękny uśmiech to furtka do lepszych relacji towarzyskich i zawodowych. Na piękne i równe zęby nigdy nie jest za późno: ortodonci leczą obecnie wady zgryzu w każdym wieku.
- Leczę dzieci i dorosłych. Moja najstarsza pacjentka ma 68 lat – mówi lek. stom. Anna Widmańska-Grzywaczewska, specjalista ortodonta.
Względy estetyczne to tylko jeden z powodów, dla których osoby w różnym wieku decydują się na założenie aparatu ortodontycznego. Najistotniejsze pozostają jednak powody medyczne – gdyż nieprawidłowy zgryz jest przyczyną wielu schorzeń, które dotykają nie tylko elementy jamy ustnej, ale również struktury oddalone od tego obszaru, np. kręgosłup. Z uwagi na zasięg potencjalnych powikłań wynikających z wad zgryzu, leczenie ortodontyczne należy rozpocząć już u kilkuletniego dziecka. Z terminem założenia aparatu stałego czasem jednak warto się powstrzymać – gdyż zbyt wczesne jego wprowadzenie może nie przynieść spodziewanego rezultatu.
- Czasem warto poczekać, bo stałe zęby u 12-latków są niedojrzałe, a ewentualne zaniedbania higieniczne szybko prowadzą do demineralizacji szkliwa wokół tych części aparatu, które stykają się z zębami – tłumaczyła na łamach „Wysokich Obcasów” dr hab. Małgorzata Zadurska, mazowiecka konsultant w dziedzinie ortodoncji
Aparat ortodontyczny poprawia nie tylko relacje między zębami w szczęce i między zębami przeciwstawnymi leżącymi w szczęce lub żuchwie. Jego działanie przekłada się również na naprawę relacji międzyludzkich. Z tego powodu warto zawalczyć o piękny uśmiech niezależnie od wieku.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”