Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 05-04-2018
Wybielanie zębów nie jest wynalazkiem XX-wiecznym. Przebarwienia zębów próbowano usuwać już w starożytności i średniowieczu. Oczywiście, metodami, które wówczas wydawały się najlepsze do przeprowadzenia tego typu zabiegu. A były one różne, bo w celu wybielenia szkliwa zęby traktowano:
-
substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia i tkanek: wapnem chlorowanym, cyjankiem potasu czy kwasem siarkowym;
-
w XIX wieku nieco łagodniej: roztworami kwasów (octowego, szczawiowego, chlorowodorowego), chlorkami, nadtlenkiem sodu lub wodoru; w połowie tego stulecia do wybielenia zębów z martwą miazgą wykorzystano chlor;
-
w XX wieku: dokładnie w 1918 r. do wybielenia zęba martwego zastosowano po raz pierwszy lampę UV i działanie prądu, a od połowy tego stulecia w użyciu był nadtlenek wodoru.
Nadtlenek wodoru jest stosowany do dziś, wraz z mocznikiem. Od końca lat 80. XX wieku do użytku wszedł nadtlenek karbamidu i formowana próżniowo łyżka – dzięki czemu wybielanie zębów już w następnej dekadzie można było zacząć praktykować poza gabinetem (pacjent korzystał z niego w domu, stosując metodę nakładkową). Rozwój technologii sprawił, że wybielanie zębów coraz częściej odbywało się poza gabinetem: na rynku pojawiły się paski do wybielania nasączane nadtlenkiem wodoru i żele z nadtlenkiem karbamidu.
Warto pamiętać, że pomimo udogodnień i bezpieczeństwa środków do samodzielnego stosowania przez pacjentów, wybielanie zębów nadal pozostaje procesem czysto chemicznym. Z tego powodu, jeśli produkty do likwidacji przebarwień na szkliwie zostaną użyte niewłaściwie lub nieostrożnie, mogą uszkodzić lub podrażnić tkanki.
Źródło: Opracowanie własne