Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Ważne pytania o szczotkowanie
  • 15-02-2018
 

 

 

 

  • Czy Polacy dbają o higienę jamy ustnej?

Nie bardzo. Dotyczy to profilaktyki i leczenia zachowawczego, protetycznego i ortodontycznego. Co piąty Polak myje zęby tylko raz dziennie, a 3,8 mln nie robi tego wcale. Na dodatek 800 tys. mieszkańców naszego kraju nie ma wcale szczoteczki do zębów. Duży wpływ na częste występowanie chorób jamy ustnej ma m.in. znacząca prywatyzacja rynku stomatologicznego: usługi są drogie i nie każdego stać na opłacanie leczenia z własnej kieszeni. Osoby, których nie stać na leczenie prywatne, zdane są na ofertę państwowej służby stomatologicznej. Ta natomiast nie może konkurować z tym, co oferuje rynek prywatny.

  • Co się dzieje w jamie ustnej, gdy nie dbamy o nią?

Powstaje próchnica; odkłada się też kamień nazębny, który wywołuje stany zapalne przyzębia. Powstaniu próchnicy towarzyszą cztery czynniki: bakterie, cukry, podatność zębów i czas. Bytujące w jamie ustnej bakterie, takie jak paciorkowce (np. Streptococcus mutans) i pałeczki z grupy Lactobacillus łatwo przylegają do powierzchni zębów, tworząc płytkę nazębną. Z uwagi na to, że w diecie jest coraz więcej węglowodanów, bakterie otrzymują stałą dostawę pokarmu. Spożyte cukry proste rozkładane są w jamie ustnej przez bakterie do kwasów. Powoduje to obniżenie pH poniżej 5,5. Skutkiem jest demineralizacja nieorganicznych tkanek zębów, pojawia się porowatość szkliwa i z czasem powstaje ubytek próchnicowy. Ubytek staje się niszą z doskonałymi warunkami siedliskowymi dla bakterii. Niszczą one dalej szkliwo i głębiej położone tkanki zęba. Dopóki nie oczyścimy zębów z chorej tkanki, ilość bakterii oraz ich produktów przemiany materii wzrasta. Zatem zwłoka gra tu na korzyść próchnicy.

  • W jaki sposób skutecznie dbać o zdrowe zęby?

Szczotkowanie to podstawa. Należy zęby myć przynajmniej dwa razy dziennie po 2 – 3 minuty, zawsze po posiłku. I szczotkować je prawidłowo.

  • Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Metod jest kilka. Najprostsza polega na tym, że wykonuje się ruch wymiatający od dziąsła ku koronie zęba szczoteczką z włosiem ustawionym pod kątem 45 stopni w odniesieniu do szkliwa. Inne techniki są modyfikacjami tejże. Podstawową zasadą jest szczotkowanie pionowe, mające usunąć resztki pożywienia zarówno z powierzchni zęba, jak i ze szczelin między nimi. W żadnym wypadku nie szczotkujemy zębów poziomo!

  • Czym doczyścić powierzchnie zębów, których nie wyszczotkuje się szczoteczką?

Szczoteczką oczyści się trzy powierzchnie zębów: przedsionkową, żującą i językową. Pomiędzy zębami mogą jednak pozostać resztki pokarmowe. Wtedy należy sięgnąć po nitkę dentystyczną. Nitkowanie powinno wykonywać się przed szczotkowaniem.

  • Czym się kierować przy zakupie szczoteczki?

Przede wszystkim przystosowaniem do indywidualnych warunków panujących w jamie ustnej; w żadnym wypadku reklamą lub wpadającą w oko kolorystyką. Jeśli ktoś potrafi prawidłowo myć zęby, w zupełności wystarczy mu tradycyjna szczoteczka o średniej twardości włosia, zróżnicowanej długości włókien nylonowych i rozmiarze 2,5 – 3,5 cm. Dla dzieci i pozostałych najlepsza będzie szczoteczka z miękkim włosiem lub szczoteczka elektryczna.

Źródło: „Tygodnik ANGORA”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS