Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 31-12-2017
Zanim rok 2017 przejdzie do historii, przypomnijmy kilka istotnych dla pacjentów odkryć i wynalazków, dzięki którym stomatologia może poprawić jakość życia.
-
Szczepionka przeciw paradontozie – opracowali ją naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne. Jest skutecznym sposobem zabezpieczającym tkanki przyzębia przed wpływem gingipain wytwarzanych przez Porphyromonas gingivalis – bakterię uznawaną za wroga numer 1 zdrowia przyzębia. Szczepionka indukuje produkcję przeciwciał IgG1, które neutralizują działanie tych groźnych dla tkanek przyzębia enzymów bakteryjnych.
-
Komórki macierzyste odtwarzające zębinę – naukowcy z King's College w Londynie zajęli się opracowaniem sposobu na wykorzystanie komórek macierzystych do odtwarzania zębiny. Regeneracja zębiny ma być dzięki temu dużo bardziej efektywna niż w procesie naturalnym. Dzięki temu zęby uszkodzone przez próchnicę można by przywracać do zdrowia bez używania stomatologicznych wypełnień.
-
Nanocząstki zwalczające nadwrażliwość zębów – nadwrażliwość to skutek otwartych kanalików zębinowych, które naturalnie zamknięte są „wieczkiem” z hydroksyapatytu. Zwalczanie nadwrażliwości poprzez mineralizację zębów bywa utrudnione przez bakterie tworzące na powierzchni szkliwa biofilm, który nie dopuszcza cząstek mineralnych do powierzchni zębów. Chińscy naukowcy znaleźli na to rozwiązanie – zamknęli w nanocząstce z krzemionki dwa składniki: epigallokatechiny (należące do polifenoli) z zielonej herbaty i nanohydroksyapatyt. Polifenole działają bakteriobójczo, co skutkuje słabszym wytwarzaniem biofilmu – dzięki temu nanohydroksyapatyt może dotrzeć do otwartych kanalików zębinowych i uszczelnić je. Obudowanie składników biologicznie aktywnych krzemionką powoduje, że biomateriał ten – wg chińskich uczonych – nie ściera się z zębów. W badaniu wykazano, że nowy biomateriał był aktywny po zaaplikowaniu na zęby przez 96 godzin.
Rok 2018 przyniesie na pewno kolejne odkrycia i wynalazki w stomatologii. Zespół PortaluDentystycznego.pl już teraz życzy, aby w nadchodzącym roku mogli Państwo korzystać z najlepszych rozwiązań służących zdrowiu jamy ustnej. Udanego 2018 roku!