Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 22-11-2017
Menopauza najczęściej daje o sobie znać między 40. a 50. rokiem życia. Ale uderzenia gorąca, problemy ze snem, przybieranie na wadze i mniejszy popęd seksualny to nie jedyne objawy tego stanu w życiu kobiety. Wejście w okres menopauzy powoduje, że zmiany dotykają również jamę ustną pań. Przekwitanie może negatywnie wpływać na zdrowie dziąseł i śluzówki jamy ustnej.
Obniżenie linii dziąseł, stany zapalne w dziąsłach i przyzębiu, rozchwianie zębów to tylko niektóre efekty niekorzystnego wpływu menopauzy.
Znaczącym symptomem jest też osłabienie kości – co wiąże się ze spadkiem ilości wapnia w mineralnych tkankach organizmu, a zawiązane jest m.in. ze spadkiem ilości estrogenów w organizmie. Osteoporoza, kojarzona najczęściej z osobami starszymi, nie jest zatem jedynie przypisana seniorom.
Ponieważ kobiety w okresie przekwitania stają się bardziej narażone na ucieczkę wapnia z tkanki kostnej, a ze spadkiem ilości estrogenów wiąże się też słabsze wytwarzanie kolagenu, częstsze w tej grupie stają się rozchwiania zębów. Spowodowane jest to osłabieniem trzech elementów odpowiedzialnych za stabilne utrzymanie zębów w łuku: aparatu więzadłowego i dziąseł (mniej kolagenu powoduje osłabienie sprężystości tkanek) oraz kości przyzębia.
Stomatolodzy relacjonują, że kobietom w okresie menopauzy najczęściej dokuczają następujące dolegliwości ze strony jamy ustnej:
-
suchość, czyli kserostomia – dotyka ok. 20 proc. pań i ma znaczący wpływ na szybszy rozwój próchnicy oraz na osłabienie się gojenia urazów śluzówki;
-
zapalenia dziąseł;
-
osteoporoza – skutkiem mogą być agresywnie rozwijające się schorzenia kości przyzębia, które mogą prowadzić nawet do utraty zębów;
-
piekący język – nie wolno lekceważyć tej przypadłości, ponieważ może być również jednym z symptomów cukrzycy, alergii, refluksu czy anemii.
Źródło: „Puls Medycyny”