Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 12-04-2017
Wyniki badań naukowych wskazują na pozytywny wpływ hormonalnej terapii zastępczej na zdrowie dziąseł i przyzębia u kobiet będących w okresie okołomenopauzalnym. Menopauza, która pojawia się kobiet najczęściej pod koniec piątej dekady życia lub na początku szóstej, powoduje spadek ilości estrogenów. Wiąże się to ze zwiększoną podatnością na złamanie kości lub jej degenerację (rozwija się osteoporoza) oraz pojawiają się problemy z jakością miękkich tkanek jamy ustnej. Z tych przyczyn u kobiet po menopauzie częstsze są choroby dziąseł i paradontoza. Poza tym paniom mogą dokuczać także inne dolegliwości: suchość w jamie ustnej, pieczenie jamy ustnej, osłabienie kości szczęk.
Zaobserwowano, że kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą (HTZ) mają mniej problemów zdrowotnych z tkankami jamy ustnej, ewentualne bolesności były łagodniejsze. Hormony przyczyniały się także do poprawy stanu zdrowia dziąseł – zaobserwowano to u 44 proc. pań stosujących HTZ.
Hormony, choć pomocne, nie zastąpią jednak codziennej higieny jamy ustnej, ani okresowych wizyt u dentysty. O tym powinny pamiętać tak same kobiety, jak i stomatolodzy – dlatego pacjentkom podczas spotkań warto przypominać o istotnej roli profilaktyki chorób jamy ustnej.
Źródło: dentalhealth.org