Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-03-2017
„Polka w Europie” to unikatowa inicjatywa konferencyjna na naszym kontynencie, przygotowywana co roku przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. Tematyka ostatniej edycji eventu koncentrowała się na walce z chorobami cywilizacyjnymi i na zapobieganiu im.
Jednym ze sposobów zapobiegania wymienionym schorzeniom jest dbanie o zdrowie jamy ustnej, ponieważ chore zęby i przyzębie mogą stanowić wstęp do wielu groźnych schorzeń, wpływać niekorzystnie na dynamikę rozwoju tych chorób. Może też pojawić się sytuacja odwrotna, kiedy to schorzenie cywilizacyjne będzie negatywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej. Z powodu tego, że wiele różnych schorzeń, często o diametralnie różnej etiologii, wpływa na zdrowie jamy ustnej i vice versa, lekarze już dawno dostrzegli konieczność tworzenia zespołów interdyscyplinarnych skupionych na leczeniu choroby podstawowej i schorzeń będących konsekwencją tejże. Idąc za tą myślą, stomatolodzy od pewnego czasu coraz ściślej współpracują z kardiologami oraz diabetologami – bo i choroby układu krążenia, i cukrzyca mają wiele wspólnego ze zdrowiem jamy ustnej.
W przypadku cukrzycy najważniejszym problemem w życiu chorego są przewlekłe degeneracyjne powikłania tej choroby, w tym utrata uzębienia. Profilaktyka cukrzycowa jest zatem konieczna. Z tego powodu specjaliści medycyny utworzyli koalicję diabetologiczno-stomatologiczną. Celem jest najwcześniejsze wykrywanie cukrzycy i wzrost diabetologicznej świadomości prozdrowotnej.
Szybkość działania ważna jest także w odniesieniu do próchnicy. To obecnie najczęściej występująca choroba zakaźna w Polsce. Zakażenie bakteriami niszczącymi szkliwo ma miejsce już w pierwszych dniach po narodzinach, dlatego profilaktyka próchnicy musi rozpocząć się już od pierwszego dnia życia noworodka.
Źródło: „Gazeta Farmaceutyczna”