Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 09-12-2016
„Czeka mnie ekstrakcja zęba. Przychodnia stomatologiczna, do której mnie skierowano, przed wykonaniem zabiegu wymaga zaszczepienia się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW) oraz dostarczenia pisemnego potwierdzenia. Jeśli zaś pacjent był szczepiony w przeszłości, to żąda przeprowadzenia badania poziomu przeciwciał we krwi i przyniesienia wyników takiej analizy. Czy tak rygorystyczne podejście stomatologa znajduje poparcie w przepisach?” – pyta czytelnik „Dziennika Gazety Prawnej” (wyd. z dn. 5.12.2016 r.). Okazuje się, że nie – z dwóch powodów:
-
ujawnienie przez pacjenta faktu, że jest przeciw czemuś zaszczepiony, to przekazywanie ważnych danych osobistych i może być realizowane tylko na zasadzie dobrowolności;
-
szczepienie przeciw WZW B nie jest szczepieniem obowiązkowym a jedynie zalecanym dla osób poddających się zabiegom medycznym i stomatologicznym.
- W świetle prawa za niedopuszczalne uznać należy uzależnianie przez lekarza dentystę wykonania zabiegu związanego z naruszeniem ciągłości tkanek od wcześniejszego przeprowadzenia szczepienia przeciw WZW typu B – stwierdza dr n. prawnych Daria Wierzbińska.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”