Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 22-08-2016
Anemia (niedokrwistość) złośliwa to choroba, dająca specyficzne objawy w jamie ustnej, która wywołana jest niedoborem witaminy B12. Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego działania komórek i syntezy DNA, szczególnie w komórkach szpiku kostnego.
Przyczyny choroby są głównie dwie:
-
niszczenie komórek okładzinowych żołądka w wyniku autoagresji – w rezultacie brakuje czynnika, który jest odpowiedzialny za wiązanie witaminy B12 z pożywienia i jej wchłanianie w jelitach;
-
niedobory dietetyczne – najczęściej dotyczą wegetarian i wegan, ponieważ najwięcej witaminy B12 pozyskujemy z mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego.
Rozpoznanie anemii złośliwej bywa trudne, ponieważ choroba daje niespecyficzne objawy ogólnoustrojowe, takie jak zmęczenie, depresja, osłabienie, ospałość, bladość, w cięższych przypadkach dołączają objawy neurologiczne: szumy uszne, bóle i zawroty głowy, obwodowe neuropatie. W jamie ustnej niedobór witaminy B12 objawia się dyskomfortem, zaczerwienieniem i bolesnością języka, zajadami, zanikiem brodawek na języku.
Bywa, że wizyta u dentysty nie przyniesie odpowiedzi na to, co dolega pacjentowi – bo pomimo odczuwanego dyskomfortu nie skojarzy się objawów ogólnoustrojowych z deficytem witaminy B12. Najlepszym narzędziem diagnostycznym okazuje się tu badanie laboratoryjne krwi obwodowej. Rozpoznanie anemii złośliwej oznacza dla pacjenta konieczność przyjmowania witaminy B12 w zastrzykach – dożywotnio. Przy czym podanie tej witaminy szybko łagodzi i likwiduje przykre objawy choroby ze strony jamy ustnej.
Źródło: Opracowanie własne