Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 17-08-2016
Diagnostyka medyczna z wykorzystaniem nowoczesnej tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego to niezwykle użyteczne narzędzie do wykrywania schorzeń i monitorowania efektów leczenia, jednak należy z tych badań korzystać rozważnie – szczególnie, jeśli prowadzone było leczenie stomatologiczne z wykorzystaniem implantów lub protez zawierających elementy metalowe, lub pacjent nosi aparat ortodontyczny.
-
Tomografia komputerowa – to nowoczesne, bardzo dokładne badanie rtg organizmu. Elementem aktywnym jest promieniowanie rentgenowskie. Tomografia nie jest zagrożeniem dla osób mających osadzone w ciele elementy metalowe, ale nie należy przeprowadzać badania zbyt często ze względu na ryzyko napromieniowania.
-
Rezonans magnetyczny (MRI) działa w oparciu o pole elektromagnetyczne i fale radiowe. Nie ma tu ryzyka napromieniowania ciała, ale należy zachować szczególną ostrożność, jeśli w ciele są elementy metalowe: implanty lub aparat ortodontyczny. Mogą one ulec namagnesowaniu podczas badania. Posiadanie implantów stomatologicznych lub noszenie aparatu do prostowania zgryzu to przeciwwskazania względne do wykonania badania metodą MRI.
Co zrobić, jeśli nosi się aparaty ortodontyczne, a badanie rezonansem jest konieczne? Należy wyjąć ruchome aparaty, a z aparatów stałych na czas badania usunąć metalowe łuki i inne łatwe do wyjęcia elementy.
Źródło: Opracowanie własne