Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 21-07-2016
- Komórki macierzyste to niewyspecjalizowane komórki naszego organizmu zdolne do samoodnawiania (proliferacji), samoróżnicowania (plastyczności, potencji) i reagujące na różne sygnały, jak geny, związki chemiczne czy oddziaływanie fizyczne. Każda tkanka w naszym organizmie ma swoją komórkę macierzystą, która ma zdolności do bieżącego naprawiania powstałych tam uszkodzeń. Gdy dojdzie do urazu, organizm zwiększa wytwarzanie komórek macierzystych poprzez „obudzenie” będących w spoczynku miejscowych komórek macierzystych – wyjaśnia dr Marek Krochmalski.
Wszczepione w kość, odtworzą kość – to daje szansę pacjentom, którym nowotwór zniszczył np. przyzębie. Obecnie stosuje się je do terapii ponad 70 schorzeń. Liczba chorób, które mogą być wyleczone lub których skutki mogą być zniwelowane z wykorzystaniem komórek macierzystych, wciąż rośnie. Komórki te można pozyskać ze szpiku lub z krwi obwodowej. Znajdują się tam komórki dorosłe, ale multipotencjalne i bezpieczne dla pacjentów.
- Lepsze od nich są komórki embrionalne, ale te niosą z sobą ryzyko powstawania potworniaków, czyli tworzenia się np. na skórze miejsc, z których wyrastają zęby. Poza tym, z krwi obwodowej można uzyskać dużą ilość komórek macierzystych. Niewygodą w tej metodzie jest to, że pobieranie
komórek może zająć nawet 5 godzin – mówi dr M. Krochmalski.
Komórki macierzyste można pozyskać:
-
z banku komórek macierzystych;
-
poprzez transplantację od innej osoby;
-
w drodze hodowli;
-
od konkretnego pacjenta dla niego samego – to najbezpieczniejsza metoda, ponieważ eliminuje ryzyko niegodności biologicznej.
Efekty zabiegów z wykorzystaniem komórek macierzystych nie pojawiają się z dnia na dzień. Tu trzeba czasu.
Źródło: „Zdrowie”