Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 29-06-2016
Zapalenie zatok może pozostawić po sobie przykre powikłania, które odbiją się na samopoczuciu ogólnym i na zdrowiu tkanek jamy ustnej. Aby zlikwidować wynikające z przebytego zapalenia bóle głowy, szumy uszne, nieprzyjemny zapach z ust, konieczne będzie oczyszczenie zatok. Zanim sięgniemy po ciężki arsenał farmakologiczny lub nawet skorzystamy z inwazyjnych metod oczyszczania, dobrze jest wypróbować najpierw naturalne metody. Lato to idealna pora na przeprowadzenie procedury oczyszczania zatok.
Usunięcie zanieczyszczeń zalegających w jamach zatok przynosowych jest procesem żmudnym i wymagającym systematyczności oraz zdeterminowania. Może trwać nawet kilkanaście miesięcy, ale warto podjąć ten trud po to, aby wreszcie pozbyć się dyskomfortu i oszczędzić otoczeniu przykrej woni własnego oddechu.
W profesjonalnym przywracaniu zdrowia zatok stosowane są:
-
leki likwidujące stany zapalne powodujące obrzęk śluzówki nosa i zapychające kanały, którymi wydzielina zatok powinna być w naturalny sposób odprowadzona;
-
antybiotykoterapię;
-
leki rozrzedzające/upłynniające zalegającą w zatokach wydzielinę;
-
zabiegi z wykorzystaniem metod naturalnych: masaż shiatsu, ssanie oleju – najlepiej tłoczonego na zimno, płukanie zatok wodą z solą, zmiana diety na niskonabiałową (ponieważ nabiał jest najczęstszą przyczyną wytwarzania nadmiaru śluzu w ustroju), za to bogatą w warzywa i przyprawy takie jak czosnek, kurkuma, imbir (składniki te działają jak naturalne antybiotyki i wpływają „rozgrzewająco” na tkanki).
Źródło: „Fakty i Mity”