Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Co krzem ma do zdrowych zębów?
  • 10-05-2016
 

 

 

 

 

Najczęściej wymieniane pierwiastki wchodzące w skład szkliwa to wapń, fluor i fosfor. Tymczasem rzadko kiedy wspomina się o krzemie. Ten najpospolitszy (po tlenie) pierwiastek na naszej planecie również tworzy wszystkie tkanki twarde w organizmie, a więc zęby i kości. Z wiekiem jego ilość w ustroju maleje – ale nie wiadomo jeszcze, czy spadek ilości krzemu jest wynikiem starzenia się organizmu, czy też to procesy starzenia przyspieszane są przez ubytek krzemu z tkanek. Bez względu na to, do jakich wniosków ostatecznie dojdą naukowcy, chcąc na długo zachować zdrowe zęby o dostarczanie krzemu do organizmu trzeba dbać. Najwięcej tego pierwiastka znajduje się w nieprzetworzonych zbożach, nabiale, mleku, warzywach takich jak czosnek, szczypiorek, ziemniaki, szpinak, ogórki, w owocach (morele, truskawki) oraz w ziołach dziko rosnących na łąkach i polach. Świetnym źródłem krzemu jest skrzyp polny – z obecnością krzemu w tej roślinie wiąże się nawet jej nazwa: bo skrzyp skrzypi; a skrzypi dlatego, że zawiera dużo krzemionki. Inne ziołowe źródła bardzo dobrze przyswajanego krzemu to również perz, podbiał, poziewnik i rdest ptasi. Dobrym źródłem krzemu jest też piwo.

Jeśli krzemu w organizmie będzie mało, objawi się to w twarzoczaszce osłabieniem szkliwa, chorobami dziąseł przebiegającymi ze stanem zapalnym, niedomaganiami w stawach skroniowo-żuchwowych.

Jeśli zauważasz u siebie lub u kogoś bliskiego osłabienie pamięci albo nawet demencję, to również może być objaw niedoboru krzemu.

Źródło: „Gazeta Farmaceutyczna”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS