Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 19-04-2016
Nieformalna koalicja „Razem dla Zdrowia”, w której skład weszli przedstawiciele Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz Fundacji „My Pacjenci”, działa już od ponad roku i ułatwia życie pacjentom. Jednym z owoców jej pracy jest przewodnik po przychodniach i szpitalach zawierający zebrany w jednym miejscu zestaw praktycznych wskazówek i informacji o polskiej służbie zdrowia – bo, jak pokazuje praktyka – leczenie na ubezpieczenie w Polsce może być naprawdę skomplikowane.
- W Polsce instytucje publiczne nie przywiązują wystarczającej wagi do komunikacji społecznej w obszarze zdrowia. Był to dla naszej koalicji, łączącej pacjentów oraz przedstawicieli zawodów medycznych, impuls do współpracy, której pierwszym owocem jest ten poradnik – tłumaczy Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Przewodnik ma być swoistym vademecum ułatwiającym przeciętnemu pacjentowi poruszanie się po systemie polskiej opieki zdrowotnej. Pacjent znajdzie w nim opisane świadczenia stomatologiczne, zagadnienia dotyczące podstawowej opieki zdrowotnej, opieki nocnej i świątecznej, długoterminowej, leczenia u specjalistów, kwalifikowania do zabiegów operacyjnych oraz korzystania z szybkiej ścieżki onkologicznej. W przewodniku poświęcono też uwagę profilaktyce zdrowia, samoleczeniu, rozsądnemu korzystaniu z leków oraz prawom, które przysługują pacjentom.
W publikacji opisane zostały także pułapki, na które może natknąć się pacjent poszukujący pomocy.
- Uznaliśmy, że musimy w prostych słowach te pułapki opisać i stworzyć poradnik, który poprowadzi pacjenta przez system i pomoże je ominąć. Tym samym przyczyni się do poprawy relacji między lekarzami i pacjentami – mówi Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Informacje opracowane przez ekspertów dostępne są na stronie internetowej razemdlazdrowia.pl.
Są też plany, aby – z myślą szczególnie o osobach starszych – wydać poradnik w formie tradycyjnej i dystrybuować np. poprzez sieć aptek.
Źródło: „Dziennik Polski”