Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 24-12-2015
Wieszanie wiązki jemioły najpierw pod strzechami, a obecnie pod sufitami nowoczesnych mieszkań i domów ma przynieść mieszkańcom szczęście, radość i spełnienie marzeń; na dodatek można liczyć na całus – kiedy dwoje znajdzie się pod zieloną wiązką. Ale to nie wszystkie dobroczynne właściwości tej półpasożytniczej rośliny. Jemioła może być również używana do leczenia chorób jamy ustnej i zapobiegania wystąpieniu nowotworów. Za działanie cytotoksyczne i antynowotworowe odpowiedzialne są zawarte w jemiole glikoproteiny: lektyny i wiskotoksyny. Z powodu silnego działania przeciwnowotworowego roślina ta jest składnikiem wielu mikstur o działaniu wzmacniającym układ odpornościowy, które mogą wspomagać leczenie standardowe w onkologii.
Roślina, pasożytując na innych gatunkach – najczęściej drzewiastych – pobiera z ich układu waskularnego te składniki, które potrzebne są jej do życia. Co ciekawe – poprzez badania laboratoryjne udowodniono, że składniki, jakie w celach leczniczych można pozyskać z jemioły, zależą od tego, na jakim gatunku roślina pasożytuje.
Warto zatem o jemiole pamiętać w kontekście wzrastającej częstości występowania raka jamy ustnej.
Życzymy Państwu niezapomnianych Świąt Bożego Narodzenia i wielu przyjemnie spędzonych chwil w gronie najbliższych i przyjaciół, pod choinką wielu prezentów, a pod wiązką jemioły – wzruszających doznań!
Zespół PortaluDentystycznego.pl