Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 05-11-2015
Choroba okluzyjna jest zaburzeniem pracy elementów tworzących układ stomatognatyczny, czyli zębów, mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych. Jej konsekwencje nie odnoszą się tylko do startego szkliwa. Schorzenie to można również podejrzewać, jeśli zęby się łamią lub często bez powodu pojawia się ból stawów skroniowo-żuchwowych i głowy.
– Najczęściej występujące objawy okluzji to zgrzytanie zębami, wychylenie zębów do przodu, trzaski w stawach, przeskakiwanie w stawie skroniowo-żuchwowym, odczuwalne napięcie mięśni twarzy, bóle głowy oraz ścieranie się i kruszenie zębów. Starte szkliwo można poznać po kolorze – normalny ząb ma z zewnątrz biały odcień, zaś zębina, czyli wewnętrzna warstwa, jest koloru żółtego. Jeśli zauważymy u siebie tę drugą warstwę, niezwłocznie udajmy się do specjalisty – mówi dentystka Dorota Stankowska.
O przyczyny choroby okluzyjnej nadal toczą się dyskusje, ponieważ istnieje wiele teorii jej powstawania. Przyjmuje się, że powodem nieprawidłowego zwarcia zębów mogą być czynniki genetyczne lub środowiskowe, takie jak: nieprawidłowe ustawione zęby, krzywo wyrzynające się ósemki, niedopasowane wypełnienia zębowe, nieodpowiedni kształt plomb, braki zębowe, przesuwanie się zębów, wady szkieletowe oraz stres i związany z nim bruksizm (ten problem dotyczy ok. 10-15 proc. populacji).
Aby nie dopuścić do powstania choroby okluzyjnej lub zmniejszyć jej konsekwencje dla zdrowia zębów, należy:
-
leczyć wady zgryzu;
-
leczyć bruksizm;
-
niwelować niezdrowe nawyki, np. ogryzanie ołówka;
-
wymienić źle dopasowane plomby dentystyczne i protezy na nowe;
-
uzupełnić luki po utraconych zębach;
-
dbać o prawidłową postawę podczas stania i siedzenia.
Źródło: „Polska Głos Wielkopolski”