Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 23-09-2015
Kiedy dziąsła chorują i chcemy zapobiec paradontozie, warto odwiedzić stomatologa oraz zastosować domowe, proste i skuteczne kuracje. Wykorzystuje się w nich leki z apteki natury. Oto kilka przepisów na skuteczne preparaty ziołowe leczące stany zapalne dziąseł.
-
Rumiankowa nalewka do płukania i okładów w zapaleniu dziąseł: 2 łyżki kwiatów zalewamy szklanką 70-proc. spirytusu i odstawiamy na 14 dni. Po tym czasie przesączamy. Do celów leczniczych stosujemy nalewkę w proporcji 2 łyżeczki na szklankę wody. Roztworem albo płuczemy jamę ustną 2x dziennie, albo nasączamy gazik i przykładamy do zmienionego zapalnie miejsca jako okład. Zawarty w rumianku bisabolol działa antyseptycznie i łagodząco na zmiany chorobowe.
-
Szałwia w postaci naparu odkażającego – zalewamy łyżkę zioła suszonego lub świeżego wrzątkiem, przykrywamy i po 10 minutach mamy herbatkę, której można używać 3x dziennie do płukania jamy ustnej.
-
Szałwia świeża – listki rozgniatamy, aby puściły sok i powstałą papką smarujemy chore dziąsła 2-3x dziennie. Pasta działa odkażająco i ściągająco.
-
Czarna herbata na okłady – zawiera taninę, która działa ściągająco, wysusza i zmniejsza ból. Torebkę herbaty ekspresowej zanurzamy we wrzątku. Po kilku minutach wyjmujemy, przestudzamy i przykładamy na chore dziąsła.
-
Sól do płukanek przeciw owrzodzeniom i chorobom gardła – w szklance przegotowanej, letniej wody rozpuszczamy 1/4 łyżeczki soli. Płuczemy tym roztworem jamę ustną tak często, jak to konieczne.
-
Nagietkowy napar – łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzątku. Przykrywamy i po ok. 10 minutach wykorzystujemy do płukania jamy ustnej 2x dziennie. Napar działa kojąco, przeciwzapalnie i przyspiesza procesy gojenia się tkanek.
Źródło: „Naj”