Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Od dentysty do psychologa
  • 31-08-2015
 

 

 

 

 

Patologiczne zgrzytanie zębami, inaczej bruksizm, coraz częściej postrzegane jest jako problem nie tylko stomatologiczny, ale również (a często: przede wszystkim) psychologiczny. Zgrzytamy zębami ze stresu, z nierozładowanych, tłumionych lub kamuflowanych negatywnych emocji. Bruksizm dotyczy osób dorosłych i dzieci – najczęściej nieradzących sobie z problemami zawodowymi lub w szkole, w grupie rówieśników, lub żyjących w rodzinach, które borykają się z problemami nałogów, konfliktami czy poważnymi chorobami najbliższych krewnych.


 

Jeśli u dorosłego lub u dziecka u stomatologa zostaną wykryte uszkodzenia zębów, które mogą być skutkiem bruksizmu, dentysta – oprócz leczenia zachowawczego i wdrożenia profilaktyki stomatologicznej – zasugeruje spotkanie z psychologiem.

Leczenie bruksizmu w gabinecie dentystycznym polega na:

  • usunięciu fizycznych skutków zaburzenia (np. pękniętego szkliwa, zmian próchnicowych rozwijających się na startych powierzchniach zębów);

  • zapobieganiu powstawaniu nowych uszkodzeń uzębienia poprzez nakładanie specjalnych szyn relaksacyjnych lub protez, które odciążają układ żujący i chronią powierzchnię zębów przed ścieraniem.

U psychologa leczenie bruksizmu polega na znalezieniu przyczyny stresu i nauczeniu pacjenta, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami, które powodują zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami.

Źródło: „Gazeta Współczesna”


 


 


 


 


 


 


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS