Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 21-11-2014
Chore zęby potrzebują natychmiastowej interwencji stomatologa, ale czasem dentysta jest w danym momencie nieosiągalny, a ból zęba czy dziąseł staje się na tyle nieznośny, że trzeba sobie radzić domowymi sposobami do czasu wizyty. Prezentujemy tu mniej znane metody doraźnego łagodzenia dolegliwości.
-
Czosnek – można go wykorzystać w postaci zmiażdżonej, soku lub jako dodatek do naparów ziołowych. Dzięki swoim antybiotycznym właściwościom likwiduje drobnoustroje chorobotwórcze i wywołujące stany zapalne w przyzębiu. Wprawdzie fiołkami nie pachnie, ale jego skuteczność jest nie do przecenienia – ponieważ można go także stosować jako tymczasową namiastkę plomby. Medycyna ludowa zaleca, aby w razie, kiedy wypełnienie wypadnie, zmiażdżyć dokładnie ząbek czosnku i umieścić w bolącym zębie w dziurze. Takiego „opatrunku” nie trzymamy zbyt długo, ponieważ tu potrzebna jest pomoc profesjonalisty. Z czosnku można też wycisnąć sok, nasycić nim tampon z waty lub jałowy gazik i przyłożyć w bolące miejsce w jamie ustnej. Jeśli do płukania jamy ustnej wykorzystujemy napary ziołowe, podczas ich zaparzania należy dodać zmiażdżony ząbek czosnku, przykryć i zaparzać jeszcze chwilę. Taką miksturą albo nasączamy gazik i stosujemy w postaci kompresów, albo płuczemy jamę ustną. Do naparów warto wykorzystać szałwię, nagietek, rumianek, lipę, dziewannę, czarną lub zieloną herbatę.
-
Propolis, czyli kit pszczeli – stosowany jest w postaci nalewki. Można kilkoma kroplami nasączyć gazik i przykładać do bolącego miejsca, można propolisem pędzlować jamę ustną (początkowo szczypie, ale po chwili uczucie to mija), można też wziąć kilka kropli do ust i trzymać przy bolesnym miejscu, po czym wypluć.
Źródło: „Polska Głos Wielkopolski”