Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Jak dobre są słodziki?
  • 27-05-2008
 

Słodziki, czyli słodkie ale nie zawierające cukru sztuczne substancje, to zastępniki tradycyjnej sacharozy czy glukozy: aspartam, sacharyna, acesulfam K. Nadają jedzeniu słodki smak, nie wnoszą kalorii i nie są pożywką dla bakterii próchnicy. Stosowane w rozsądnych ilościach nie szkodzą zdrowiu. Są idealne dla osób, które ze względów dietetycznych lub zdrowotnych powinny unikać prawdziwego cukru (np. cukrzycy), a nie potrafią zrezygnować ze słodkiego smaku pożywienia.

- Niskokaloryczne słodziki dostarczają słodkiego smaku nie obniżając przy tym poziomu cukru we krwi, dzięki czemu pomagają kontrolować dietę cukrzyka - mówi jeden z lekarzy internistów.


Siła słodzików tkwi w tym, że już maleńka ich ilość dodana do pożywienia powoduje odczuwanie słodkiego smaku. Substancje te są od 200 do 600 razy słodsze od cukru.

Nie każdy może ich jednak używać. Są niewskazane dla osób, które cierpią na pewne schorzenia związane np. z brakiem enzymów, biorących udział w metabolizmie tych substancji (np. chorzy na fenyloketonurię nie powinni używać produktów zawierających aspartam).


Słodziki ze względu na to, iż nie są pożywką dla bakterii próchnicy, nadają się do słodzenia wielu produktów spożywczych. Dodaje się je do gum do żucia, słodyczy, ciastek, napojów, płatków śniadaniowych, żywności dietetycznej, przetworów owocowych o obniżonej zawartości cukru. Produkty zawierające słodziki są nazywane „przyjaznymi dla zębów” - z tego względu polecają je stomatolodzy. Na opakowaniach wielu z tych wyrobów można znaleźć międzynarodowy znak „Ząb pod parasolem”, nadawany żywności nie powodującej rozwoju próchnicy.

Coraz więcej producentów słodyczy poszerza swoją ofertę o produkty zawierające słodziki. „Bezpieczne słodycze” rokrocznie zwiększają swój udział w rynku łakoci.


Ale uwaga! Nadmiar słodzików może zaszkodzić: brak umiaru w pałaszowaniu produktów słodzonych sztucznymi substancjami może skończyć się bólem brzucha, biegunką i rewelacjami żołądkowo – jelitowymi.


Źródło: „Echo dnia”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS