Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 05-08-2014
Leczenie protetyczne z wykorzystaniem implantów to kilkuetapowa procedura, w której samo osadzenie wszczepu jest tylko jednym z kroków ku odzyskaniu funkcjonalnego i pięknego uśmiechu. Oto, jak proces wygląda krok po kroku:
-
Wizyta wstępna, wywiad medyczny i przygotowanie dokumentacji oraz podpisanie zgód na wykonanie leczenia.
-
Przyjmowanie antybiotyku zaleconego przez implantologa – to bardzo ważny element procedury, ponieważ antybiotykoterapia znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań spowodowanych działaniem bakterii.
-
Zabieg osadzenia wszczepów w kości szczęk – czas jego trwania zależy od wielu czynników, przede wszystkim od liczby implantów, które będą zakładane. Jeśli implanty będą dwa, a przed ich osadzeniem nie będzie potrzeby wykonania procedur dodatkowych w postaci np. odtwarzania kości – zabieg potrwa około godziny.
-
Wykonanie korony zastępczej, która będzie osadzona na implantach tymczasowych lub na zębach sąsiadujących z obszarem zabiegowym. Czasem może być wykonana proteza ruchoma częściowa zastępująca braki zębowe albo też – w przypadku bezzębia – proteza całkowita.
-
Zdjęcie szwów zabezpieczających ranę i utrzymujących śluzówkę w okolicy implantowania – najczęściej po około dwóch tygodniach od zabiegu.
-
Otwarcie implantu, wykręcenie śruby zamykającej i założenie śruby gojącej, która ułatwia prawidłowe gojenie się śluzówki przy implancie oraz modeluje kształt dziąsła. Etap ten, przy prawidłowo przebiegającym procesie osteointegracji, czyli zespalania się biologicznego kości z wszczepem, wykonywany jest między 4 a 6 miesiącem po zabiegu implantacji.
-
Wykręcenie śruby gojącej i sprawdzenie stopnia osteointegracji – co jest bardzo istotne, aby oszacować stabilność osadzenia wszczepu w kości.
-
Założenie łącznika i korony protetycznej na wszczep – co ma miejsce po dwóch tygodniach od osadzenia śruby gojącej.
Źródło: „Express Bydgoski”