Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Szybka reakcja oznacza przeżycie
  • 11-10-2013
 

 

 

 

 

Nowotwór głowy i szyi jest coraz częściej występującą jednostką chorobową. Niestety, z uwagi na to, że mówi się o nim mało, najczęściej też jest to choroba zbyt późno diagnozowana. Wysoka umieralność pacjentów na ten typ nowotworu wynika z tego, że zbyt długo lekceważą niepokojące objawy i zbyt późno trafiają na leczenie. Umiera połowa z tych, którzy do szpitala trafili już z zaawansowanym stadium rozwoju choroby.

Zwłoka z wizytą u lekarza może wynikać ze strachu przez chorobą. Jednak strach ten – dosłownie – może okazać się zabójczy w sytuacji, kiedy o życiu pacjenta decydują dosłownie dni. Nowotwór głowy i szyi rozwija się bowiem tak, jak każda inna tego typu choroba, czyli nieprzerwanie.

- Nowotworu nie wolno się bać. Jeśli jest, nie zniknie. A im wcześniej go wykryjemy, tym łagodniejsze może być leczenie – mówi doc. Ewa Sierko, onkolog z Białostockiego Centrum Onkologii. – W przypadku nowotworów głowy i szyi, to szczególnie ważne, bo choroba dotyka twarzy, wpływa nie tylko na estetykę, ale też na to, jak będziemy mówić czy jeść.

Lekarze chcą zmienić smutne statystyki umieralności na nowotwory głowy i szyi. Angażują się w akcje profilaktyczno-informacyjne, dzięki którym pacjenci mają szansę zaznajomić się z objawami, które powinny wzbudzić niepokój i skłonić do natychmiastowego kontaktu z lekarzem lub dentystą.

Zaniepokoić powinny: ból gardła, przewlekła chrypka, pieczenie języka, białe naloty w jamie ustnej, guz na szyi.

 

Gabinet stomatologiczny może stać się miejscem, dzięki któremu pacjentowi uda się szybko zapewnić pomoc: jeśli dentysta nabierze jakichkolwiek podejrzeń co do charakteru zmiany lub niepokojącego objawu, zaleci wykonanie odpowiednich badań i wyśle do kompetentnego specjalisty.

Źródło: „Gazeta Współczesna”

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS