Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 03-09-2013
Płukanie jamy ustnej to podstawowa, poza szczotkowaniem, metoda oczyszczania tego narządu z resztek pokarmowych. Często nie przywiązujemy wagi do tego etapu oczyszczania, tymczasem jest to bardzo skuteczna metoda pozbywania się zanieczyszczeń z zębów i śluzówki jamy ustnej. Najpowszechniejszy, bardzo skuteczny i tani płyn do płukania jamy ustnej to zwykła woda, a jednym z najzdrowszych nawyków, jaki powinno się wpajać dzieciom od maleńkości, jest płukanie wodą buzi po zjedzeniu posiłku lub przekąski albo po wypiciu gazowanego, słodkiego napoju. Idealnie, jeśli do płukania wykorzystywana jest woda przegotowana, ewentualnie niegazowana mineralna czy źródlana. Uwaga! Płukanie, choć bardzo skuteczne, nigdy nie może zastąpić tradycyjnego szczotkowania zębów. Może być jednak doraźnie stosowane jako jedyna metoda oczyszczania, kiedy znajdujemy się tam, gdzie nie ma warunków do użycia szczoteczki i pasty.
Czynność płukania, choć trudno w to uwierzyć, może oczyścić jamę ustną z prawie połowy znajdujących się w niej zanieczyszczeń i z większości znajdujących się tam bakterii. Jeżeli płukanie będzie trwało odpowiednio długo (ok. 15 minut), uda się rozpuścić i usunąć sporo zalegającego na zębach cukru.
Oczywiście, skuteczność płukania zwiększa się zdecydowanie, jeśli do wody doda się składniki o działaniu bakteriobójczym, przeciwzapalnym i odświeżającym oddech. W warunkach domowych można skuteczność zwykłej wody zwiększyć, zastępując ją wywarem lub naparem ziołowym albo też dodać do szklanki z wodą kilka kropli olejku miętowego, eukaliptusowego czy cytrynowego. Uwaga: wody lub naparów, których używamy do płukania jamy ustnej, nie połykamy. Wypluwamy je.
Źródło: Opracowanie własne