Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 14-01-2013
Nowe prawo, na mocy którego wdrożony został do działania system elektronicznej weryfikacji prawa pacjentów do świadczeń medycznych, zwany w skrócie eWUŚ, stanowi, że:
-
Dokumentami potwierdzającymi prawa pacjentów do korzystania ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych są: zgłoszenie do ubezpieczenia, zaświadczenie potwierdzające prawo do świadczeń, imienny raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej RMUA, legitymacja ubezpieczeniowa, legitymacja rencisty/emeryta, decyzja wójta, burmistrza, prezydenta miasta, dokument potwierdzający dodatkowe uprawnienia (zaświadczenie lekarskie potwierdzające chorobę zakaźną taką jak gruźlica czy HIV, inny dokument potwierdzający uprawnienia (odcinek renty lub emerytury), a w stanach nagłych również Karta Polaka.
-
Jeśli pacjent przychodzi do lekarza jedynie w celu zapisania się na wizytę, nie wymaga to potwierdzenia prawa do świadczeń refundowanych. Potwierdzenie tego prawa jest wymagane w sytuacji, kiedy pacjent zgłasza się do placówki leczniczej w celu skorzystania ze świadczenia refundowanego. Pacjent, który ma prawo do korzystania ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych z tytułu unijnych przepisów o koordynacji, nie wymaga weryfikacji w systemie eWUŚ. Pacjent taki powinien okazać jeden z następujących dokumentów wydanych przez odpowiednią instytucję innego kraju: Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), Certyfikat Tymczasowo Zastępujący EKUZ, poświadczenie potwierdzające prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, formularz E112/S2/S3, formularz E123/DA1. Lekarz powinien wykonać kopię dokumentu potwierdzającego prawo pacjenta do korzystania ze świadczeń refundowanych i dołączyć ją do dokumentacji świadczeniobiorcy.
-
Dokumentem potwierdzającym tożsamość pacjenta pełnoletniego może być dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. W przypadku osoby nieletniej uczącej się, dokumentem potwierdzającym będzie legitymacja szkolna ze zdjęciem lub też dowód osobisty, prawo jazdy czy paszport. Dokumentem potwierdzającym tożsamość dziecka do lat 6. jest przedstawiony przez rodzica/opiekuna paszport dziecka lub dowód biometryczny. W przypadku braku tych dokumentów lekarz powinien skorzystać z ustnego oświadczenia opiekuna dziecka.
-
Niezbędnym numerem do potwierdzenia uprawnień pacjenta do korzystania ze świadczeń refundowanych jest PESEL. U dzieci do 3-go miesiąca życia, które nie mają jeszcze nadanego PESEL-u, wykorzystywany jest PESEL rodzica/opiekuna. Jeśli na dokumentach przedstawionych przez pacjenta nie ma PESEL-u, lekarz powinien poprosić o jego przedstawienie – tak, aby podawanych cyfr nie usłyszały osoby postronne. Nie należy robić kopii dokumentu tożsamości.
-
Jeśli podczas weryfikacji prawa do korzystania ze świadczeń przy użyciu systemu eWUŚ na ekranie komputera pojawi się zielony kolor, oznacza to, że w danym dniu Fundusz Zdrowia potwierdza prawo pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej. Z kolei pojawienie się „czerwonego ekranu” niesie informację, że NFZ w danym dniu nie może potwierdzić uprawnień pacjenta – co nie oznacza, że pacjent takiego uprawnienia nie ma.
-
Jeśli system informuje o błędnym numerze PESEL, należy wprowadzić PESEL ponownie lub też potwierdzić uprawnienia pacjenta w oparciu o dodatkowe dokumenty.
-
W sytuacji, kiedy pacjent nie złożył pisemnego oświadczenia o prawie do korzystania ze świadczeń lub wypełnił je nieprawidłowo, musi zostać poinformowany o tym, że NFZ obciąży go kosztami udzielonych świadczeń. Istnieją dwa rodzaje oświadczeń: wypełniane przez pacjenta lub też przez opiekuna prawnego pacjenta. Świadczeniodawca potwierdza swoim podpisem zgodność danych wpisanych na oświadczeniu z zamieszczonymi w dokumencie potwierdzającym tożsamość.
-
Lekarz zawsze musi przyjąć pacjenta w stanie nagłym lub takim, który nie pozwala mu na złożenie oświadczenia. Pacjent ma zaś 14 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia lub 7 dni po zakończeniu leczenia szpitalnego na udokumentowanie swojego prawa do świadczeń refundowanych. W przypadku udzielania świadczeń osobie posiadającej obywatelstwo polskie i nieubezpieczonej, świadczeniodawca może zwrócić się do wójta/burmistrza/prezydenta gminy/miasta właściwych dla miejsca zamieszkania pacjenta o wydanie zaświadczenia o prawie do korzystania ze świadczeń.
-
Na każdym etapie potwierdzania prawa pacjenta do korzystania ze świadczeń refundowanych personel medyczny jest zobowiązany do ochrony danych osobowych pacjenta.
Źródło: NFZ